Parada Piernikowa otworzy Jarmark

Gdańszczanie przygotowujący się do świąt i kupcy z orientu z cennym towarem. Krzykacze zachęcający do zakupów i bębniarze zwołujący gawiedź. Piernikowa Parada otworzy Jarmark Bożonarodzeniowy.

Pierwszą atrakcją Jarmarku będzie świąteczna, piernikowa parada nawiązująca do tradycji związanych z ,,katarzynkowymi” zwyczajami. Parada wyruszy od strony Złotej Bramy i będzie przemieszczać się po kolejnych kramach rozstawionych na Targu Węglowym. Wśród uczestników pojawią się średniowieczni gdańszczanie, w dawnych strojach.

Już dziś (sobota, 23 listopada), o godz. 17 przy Bramie Adwentowej odbędzie się uroczyste otwarcie Jarmarku. Weźmie w nim udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W tym roku na Jarmarku Bożonarodzeniowym do zwiedzania są 52 stoiska gastronomiczne i ponad 40 kramów z rzemiosłem i ozdobami świątecznymi. A parada otwierająca wydarzenie jest jedną z wielu zaplanowanych. W kolejnych tygodniach odbędą się:

Tydzień pierwszy: 2, 4, 5 i 6 grudnia/Parady mikołajkowe

W paradzie pojawi się doglądająca świątecznych wypieków Pani Mikołajowa, elfy-kucharze i „urzędnicy” mikołajowej poczty. 6 grudnia w roli głównej wystąpi św. Mikołaj ze swoją świtą.

Tydzień drugi: 9, 11, 13 grudnia/Parady baśnowo-zimowe

Parady w biało-srebrnych kolorach, w których zobaczymy postacie z baśni Andersena: Królową Śniegu, Bzową babuleńkę, dziewczynkę z zapałkami, ale będą też diabły z czarodziejskim lustrem i żonglujące bałwanki.

Tydzień trzeci: 16, 18, 20 grudnia/ Hej kolęda, kolęda

Parady charakterem nawiązujące do grup kolędniczych z gwiazdą Turoniem, Aniołem, diabłem i innymi tradycyjnymi postaciami. Wszyscy śpiewają kolędy, nawołują się świątecznymi tekstami i okrzykami. W repertuarze kolędników również kolędy anglojęzyczne pozwalające na wspólne śpiewanie z zagranicznymi turystami. Kostiumy kolędników są kostiumami historycznymi, nawiązujące do starej miejskiej tradycji.

Blok mocno czekoladowy (przepis)

Fot., źródło Gdansk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *