Marzą o powrocie na zatłoczone lotniska

Kiedyś Chiny, Japonia, Tajlandia z grupą turystów, dziś wirtualne mapy i zdjęcia zrealizowanych tras turystycznych. Tak wygląda obecnie w obliczu pandemii życie wielu pilotów wycieczek zagranicznych, którzy tęsknią za podróżami zarówno zawodowo jak i prywatnie.

Pandemia koronawirusa zatrzymała światową turystykę. Uniemożliwiła pracę przewoźnikom, hotelarzom, ale także pilotom wycieczek, którzy zabierali nas w podróże nawet w najbardziej odległe zakątki świata, odkrywając przed nami niezwykły świat, fascynującą kulturę i piękno przyrody.

– To prawda, nie ma co ukrywać, że wszyscy mamy teraz więcej wolnego czasu i różnie go wykorzystujemy. Planujemy nowe kierunki, układamy nowe programy. Oczywiście, zastanawiamy się jakie zmiany to przyniesie i jak sobie z tym kryzysem poradzimy. Jest to dla nas niełatwy okres, ale żyjemy z nadzieją, że po opanowaniu pandemii, spragnieni wycieczek i wrażeń turyści znów zaczną z nami podróżować do Chin, Japonii czy do Australii – stwierdza Ewa Gajewska, kierownik projektów turystycznych i pilot wycieczek z biura podróży CT Poland. 

Podróż to zawsze wyjątkowe doświadczenia, również dla pilota wycieczek, mimo nawet kilkunastu lat spędzonych zawodowo w branży turystycznej. Każdy projekt turystyczny ma swoją specyfikę, szczególnie jeśli kierunkiem realizowanym dla kameralnych grup są kraje azjatyckie, egzotyczne, z bogatym programem zwiedzania i dłuższymi trasami.

– Organizacją wyjazdów turystycznych do Azji zajmuję się od 2005 roku, a moją specjalizacją są zarówno Chiny i region Himalajów, jak również ostatnio także Ameryka Południowa, bo tam coraz częściej chcieli podróżować klienci biura CT Poland. Odległe miejsca, kuszące krajobrazami i odmienną kulturą oraz całkowitym oderwaniem od rzeczywistości na długo pozostają w pamięci nie tylko turystom, ale również nam – pilotom wycieczek – podkreśla Ewa Gajewska.

Projektowanie autorskich tras

Pracę nad tworzeniem autorskich programów wyjazdów rozpoczyna się od myśli przewodniej danej wyprawy. Można byłoby pojechać po prostu do Chin i odwiedzić kilka najbardziej znanych punktów danej prowincji, ale również podchodząc do podróży inaczej wybrać trasę tematyczną, wiodącą na przykład po klasycznych chińskich ogrodach czy najpiękniejszych, chińskich parkach narodowych. Tworząc program autorski najpierw należy poznać grupę i określić jej potrzeby – jeśli przygotowujemy propozycje wyjazdu na indywidualne zamówienie, cały proces rozpoczyna się od zbadania oczekiwań klienta lub klientów, poznania preferencji dotyczących zakwaterowania, kulinarnych gustów, środków komunikacji, jak również pozytywnych i negatywnych doświadczeń z dotychczasowych wyjazdów.

– Tworząc program tematyczny, ale nie dla konkretnej grupy staram się wyobrazić sobie, co chciałyby zobaczyć osoby zainteresowane ogrodnictwem, co artyści fotograficy, a co na przykład lekarze. Tych ostatnich, podobnie jak bardziej standardowych turystów, z pewnością zainteresuje chińska ulica czy klasyczne zabytki, ale także z przyjemnością udadzą się na przykład do lekarza, specjalizującego się w tradycyjnej, chińskiej medycynie czy akupunkturze – wyjaśnia Ewa Gajewska. Pracując w zawodzie pilota wycieczek, z podróży wynosi się emocje, przyjaźnie, czasami zmęczenie, a nawet łzy. Czym bardziej żyjemy naszą pracą i angażujemy się w nią, tym bardziej nasze podróże są bardziej intensywne i godne zapamiętania podsumowuje.

ZOBACZ TAKŻE:

Za kilka złotych można kupić zwierzę, które umrze w męczarniach

Fot. główne ma charakter poglądowy. Fot. dolne i źródło mat. prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *