Fani postawili ławeczkę, aby upamiętnić tę wspaniałą artystkę

Na bydgoskich bulwarach nad Brdą znajduje się ławeczka, uważanej przez wiele osób za ikonę polskiej piosenki, Ireny Jarockiej. Piosenkarka ma w tym mieście liczne grono swoich fanów i to właśnie oni postarali się o taką formę upamiętnienia artystki. Autorem rzeźby jest Michał Pronobis.

Ławeczka Ireny Jarockiej stoi w okolicach Opery Nova na nabrzeżu rzeki Brdy. Na uroczystym odsłonięciu, które miało miejsce w październiku 2019 roku obecny był mąż artystki – prof. Michał Sobolewski. Mimo, że piosenkarka nie miała większych związków z Bydgoszczą, a to tutaj właśnie powstał jeden z silniejszych jej fanklubów, który funkcjonuje w Bydgoszczy już 26 lat. To właśnie zrzeszeni w klubie wierni fani piosenkarki zabiegali o postawienie ławeczki wraz z Towarzystwem Inicjatyw Kulturalnych.

Latająca ławeczka

Autorem rzeźby jest Michał Pronobis. – Nazywamy ją “Latającą ławeczką” – powiedział podczas otwarcia twórca. – Ma ona podparcie jedynie na opadającej draperii , co miało sprawiać wrażenie, jakby ławeczka z Ireną Jarocką unosiła się w powietrzu.

Irena Jarocka urodziła się w 1946 roku w Srebrnej Górze. Jako piosenkarka zadebiutowała w klubie “Rudy Kot” w Gdańsku mając 20 lat. W tym samym roku wystąpiła na festiwalu w Opolu. W Bydgoszczy wystąpiła aż 30 razy. Ostatni koncert odbył się w 2008 roku na Starym Rynku. Była obdarzona głosem o ciepłej barwie, która trafiał wprost do serc słuchaczy. Na swoim koncie ma wiele przebojów, w tym m.in. “Odpływają kawiarenki”, “Wymyśliłam Cię”, “Motylem jestem”, “Gondolierzy znad Wisły”, “Kocha się raz” czy “Nie wrócą te lata”.

W odsłonięciu ławeczki wziął udział zastępca prezydenta Michał Sztybel. Więcej informacji i zdjęcia z odsłonięcia ławeczki znajdziecie na oficjalnie stronie miejskiej bydgoszcz.pl

Warto wiedzieć: Swoje ławeczki w Bydgoszczy ma także Marian Rejewski (więcej informacji znajdziecie tutaj) i Zygmunt Mackiewicz (ławeczka profesora Mackiewicza została odsłonięta w 2016 roku w parku Kazimierza Wielkiego, nieopodal Fontanny Potop. Ten wybitny chirurg był inicjatorem odbudowy Potopu.)

Kilka dni temu 31-latek wyrwał i ukradł pióro z pomnika Mariana Rejewskiego. Całość zdarzenia została zarejestrowana przez obsługę miejskiego monitoringu. Więcej informacji znajdziecie tu

ZOBACZ TAKŻE:

Balansuje, ale nie spada – zgodnie z prawami fizyki

Fot. Magdalena Bergmann. Źródło bydgoszcz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *