Przez trzy dni ocenili 215 piw domowych w 8 stylach

Zakończyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja Warszawskiego Konkursu Piw Domowych, który jest drugim co do wielkości, profesjonalnym konkursem piw domowych w Polsce. Konkurs poświęcony jest pamięci piwowara domowego i rzemieślniczego Wojtka Trześniowskiego.

X jubileuszowy Warszawski KPD 2020 za nami. Przez 3 dni 25 sędziów i jedna sędzia piwa z całej Polski oceniło 215 piw domowych w 8 stylach. Przy recepcji i obsłudze konkursu pracowało kilkunastu wolontariuszy z Mazowieckiego Oddziału Terenowego PSPD. Ta edycja konkursu była wyjątkowa nie tylko ze względu na okrągłą rocznicę, ale także na dobór kategorii. Piwowarzy mieli do wyboru więcej stylów kreatywnych, bardzo otwartych jak wariacja na temat Ale i Stout. Ponadto wymagający “dziki” Brett Russian Imperial Stout i Fruit Saison, popularny New England Imperial IPA czy lekkie piwo pszeniczne wyłącznie na polskich chmielach. Grand Jury, składające się z najbardziej doświadczonych sędziów wybrało najlepsze piwo konkursu spośród zwycięzców 8 kategorii – Grand Prix 2020. Autor zwycięskiej domowej receptury w nagrodę otrzyma 3000 złotych oraz uwarzy piwo w wersji komercyjnej wraz z Browarem Pinta – głównym sponsorem konkursu podkreśla w rozmowie z reporterką WieleLiter.pl Mateusz Puślecki, szef jury WKPD 2020, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. 

Konkurs jest poświęcony pamięci tragicznie zmarłego kolegi, piwowara domowego i rzemieślniczego Wojtka Trześniowskiego. Zmarł on w szpitalu w wyniku komplikacji jakich doznał podczas wypadku (oparzenie gorącą brzeczką) w jednym z browarów, gdzie był piwowarem. Był także certyfikowanym sędzią konkursów piw domowych oraz aktywnym działaczem Mazowieckiego Oddziału Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

– Jemu poświęcona jest jedna z kategorii Fruit Saison. W ten sposób chcielibyśmy uhonorować osobę Wojtka, jak i jego wkład w rozwój piwowarstwa domowego – wyjaśnia Mateusz Puślecki.

A co do powiedzenia o tej edycji mają niektórzy sędziowie, którzy brali udział w tegorocznej edycji Warszawskiego Konkursu Piw Domowych?

Magdalena Bergmann, piwowarka domowa, członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych i certyfikowany sędzia PSPD: Do tej pory sędziowałam głównie na konkursach odbywających się na północy kraju. Na Warszawskim KPD gościłam po raz pierwszy. Uczestniczyłam w ocenie eliminacyjnej i finałowej dwóch kategorii, a później wyborze Grand Prix. Obie kategorie, przy których pracowałam  Kveik IPA i Fruit Saison  są nieoczywiste i niełatwe w ocenie. Mają złożone profile sensoryczne, w ich smaku i aromacie występuje wiele różnych cech na różnych poziomach i trzeba być na nie wszystkie bardzo czujnym. Wybór “pierwszego spośród równych” to z kolei wiele emocji, bo nie jest to proste zestawienie punktów z pierwszych miejsc, ale ocena metodą “best of show”  dyskusja sędziów i dochodzenie do konsensusu. Co dało się zauważyć od razu  konkurs był świetnie zorganizowany pod kątem logistycznym. Przy dużej liczbie kategorii, zgłaszanych piw i licznej obsadzie sędziowskiej to bardzo ważne i pozwala nam komfortowo pracować.

Michał Sułkowski, certyfikowany sędzia PSPD, autor bloga Kilka Słów o Piwie: WKPD to od lat ścisła czołówka konkursów piwnych w Polsce pod względem organizacji i poziomu, widać że piwowarzy dodatkowo motywują się. Piwa, które trafiają do finałów przechodzą przez ostre sito, ale finałowe piwa prezentują kunszt piwowarów. Sędziowanie finału owocowych saisonów to była czysta przyjemność. Były to naprawdę pyszne piwa, oby więcej przedstawicieli tego stylu pojawiało się również na rynku. Ciekawym doświadczeniem było też przygotowanie przez organizatorów otwartych kategorii z okazji jubileuszowej edycji konkursu. Zgłoszone tam “piwo kebabowe” stanie się pewnie kolejną miejską legendą. Otwarta kategoria, choć nietypowo była zorganizowana w porównaniu z klasycznymi, pokazała jaka kreatywność drzemie w piwowarstwie domowym w Polsce.

Michał Kopik, piwowar rzemieślniczy, certyfikowany sędzia PSPD/BJCP, autor bloga Piwny Garaż: Warszawski Konkurs Piw Domowych to jeden z konkursów w których zawsze z przyjemnością biorę udział. Mazowieckie Oddział Terenowy Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych robi fantastyczną robotę organizując konkurs na naprawdę światowym poziomie, jednocześnie wiele z nadesłanych piw spokojnie mogłoby pojawić się komercyjnie na rynku.

Wyniki eliminacji WKPD 2020

Poniżej lista autorów piw, które przeszły eliminacje i trafiły do finału. Kolejność piwowarów przypadkowa.

Brett Russian Imperial Stout:

* Rafał Cecotka
* Michał Matysiak
* Grzegorz Zwodziński

Kveik India Pale Ale:

* Waldemar Wach
* Mateusz Szprendałowicz i Karol Marcula
* Ireneusz Misiak
* Rafał Cecotka
* Piotr Puchowski
* Mateusz Okrój
* Jakub Kawa
* Dawid Postój
* Bartłomiej Pochwat

Polska Pszenica Single Hop:

* Oskar Mancini
* Janusz Švach
* Michał Kocielnik
* Sebastian Makowski
* Jan Waloszczyk
* Michał Cieślik
* Damian Korzeniewski
* Adam Szmyd i Andrzej Szmyd

Fruit Saison:

* Rafał Szuplewski
* Piotr Nowicki
* Michał Jarosiński
* Jakub Kawa
* Andrzej Borczyński
* Witold Borczyk
* Waldemar Wach
* Mikołaj Pieczyński

Wariacja na temat Stout:

* Mateusz Kwiatkowski
* Rafał Maliszewski
* Mateusz Romański
* Łukasz Cieplicki

Wariacja na temat Pale Ale:

* Jan Waloszczyk
* Michał Matysiak

Schwarzbier:

* Bartosz Markowski
* Łukasz Sklarek

New England Imperial India Pale Ale:

* Michał Limanowski
* Michał Dorosz
* Rafał Szuplewski
* Krzysztof Grzegorczyk
* Filip Gabryel
* Michał Cieślik

Ogłoszenie wyników odbędzie się w Warszawie 10 października. Organizatorzy zapowiadają, że więcej szczegółów zdradzą niebawem. 

ZOBACZ TAKŻE:

Moje warzenia to jest trochę jazda bez trzymanki

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl