„Czarne złoto” to najsmaczniejsze na świecie lekarstwo

Aronia jest najbogatszym źródłem antocyjanów. Zawartość taniny oraz wszystkich bioaktywnych składników pozwala zaliczyć aronię do roślin leczniczych i superowoców. Wszystkie przetwory z aronii są bardzo bogate w antocyjany.

Aronia to superowoc, którego popularność rośnie. W sezonie 2019 piło soki aroniowe lub jadło jej przetwory, przynajmniej raz w tygodniu, 12% Polaków, w samym tylko marcu bieżącego roku aż 11%. Pandemia ustawiła kolejkę po aronię. Koncentrat sprzedajemy na świadome jej walorów rynki Azji – do Korei, Japonii i Chin. Zanim w sklepach pojawią się pierwsze świeże polskie superowoce polecamy soki, przetwory i mrożonki.

Danych dostarczył sondaż Kantar realizowany w marcu 2020 w ramach „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców”. To pierwsze od lat badania spożycia aronii.

 – W marcu kontakt z aronią, w tygodniu poprzedzającym badanie, deklaruje 11% respondentów. Wynik jest bardzo dobry na tle badania jakie zrealizowaliśmy pod koniec 2019 roku, dotyczącego spożycia warzyw i owoców w całym mijającym roku. Konsumentami aronii w różnych formach w sezonie 2019 było 44% Polaków, a 12% spożywało ją regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Ten wynik dał aronii wysokie miejsce wśród polskich owoców. Wśród superowoców wyższe deklaracje uzyskały tylko truskawki, maliny, borówki i porzeczki – mówi Agata Zadrożna, ekspert firmy Kantar, realizującej badania.

Owoce aronii wykorzystuje się do produkcji soków, przecierów, dżemów, konfitur, nektarów, herbat i nalewek. W sokach aronia wykorzystywana jest jako dodatek do innych owoców i znakomity barwnik. W kuchni aronia jest coraz bardziej popularnym dodatkiem do mięsa i drobiu.

Eksperci zachęcają do codziennego spożywania superowoców

 

 – Rozwiązaniem na dziś są przetwory robione samodzielnie lub kupowane: wspaniałe soki, dżemy i mrożonki. Te z owoców jagodowych to prawdziwy skarb. Potrzebujemy ciemnych owoców, właśnie aronii, czarnej porzeczki, borówki, i my je mamy. Są też wspaniałe plantacje – przekonuje prof. n. farm. Iwona Wawer, autorka książek o aronii, m.in. „Aronia superowoc”, którą po raz pierwszy wydano w roku 2012.

Dlaczego warto spożywać aronię i przetwory na jej bazie?

Aronia jest najbogatszym źródłem antocyjanów. Zawartość taniny oraz wszystkich bioaktywnych składników pozwala zaliczyć aronię do roślin leczniczych i superowoców. Wszystkie przetwory z aronii są bardzo bogate w antocyjany.

 – Owoce i przetwory z aronii poleca się do powszechnego stosowania przy leczeniu m.in. nadciśnienia, wad wzroku, cukrzycy, najkosztowniejszych chorób cywilizacyjnych.  Jest przydatna jako środek zapobiegawczy i leczniczy przeciw szkodliwemu działaniu promieniowania na organizm. Z tego powodu systematycznie rośnie zainteresowanie aronią i jej przetworami w Japonii, Korei Południowej i Chinach – mówi dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO, z Zakładu Hodowli Roślin Ogrodniczych, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. – Aronia świetnie radzi sobie w leczeniu nadciśnienia, które jest jednym z głównych problemów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych na całym świecie. W Polsce szacuje się, że zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi ma 17 mln osób. W badaniach klinicznych, podczas leczenia nadciśnienia podaje się w trakcie czterotygodniowej kuracji witaminę P w postaci 1 kg przetworzonych owoców aronii, po 25 dkg dziennie. Gdyby ten 1 kg aronii zastąpić innymi owocami, należałoby zjeść np. 25 kg cytryn lub 35 kg mandarynek – podaje prof. Pluta.

Mamy najsmaczniejsze lekarstwo na świecie

Aronia uważana jest przez wielu za najzdrowszy owoc świata. Pozostali mogą uważać ją za najsmaczniejsze na świecie lekarstwo. Jako kraj jesteśmy największym producentem aronii oraz eksporterem jej koncentratów, mrożonek i coraz częściej także gotowych produktów aroniowych. Odpowiadamy za ok. 2/3 światowej produkcji.

Dlaczego Polska ma owoce jagodowe?

Owoce jagodowe są charakterystyczne dla naszego klimatu. Jest to klimat kontynentalny, którego cechą są duże amplitudy temperatur dobowych i rocznych. Dni są ciepłe, a noce zimne. Takich owoców nie da się wyprodukować nad Morzem Śródziemnym, Czarnym czy Atlantykiem. Zimne noce dają nam wybarwienie i dużą ilość antocyjanów.

Dlaczego jagodowe to superowoce?

Owoce jagodowe, które świat nazywa superowocami, zawierają ważne dla zdrowia ludzkiego antocyjany, silne antyoksydanty. Już intensywna czerwień truskawki i maliny świadczy o ich dużej ilości. Koleje w sezonie owoce jagodowe mają kolor niebieski – borówka, jagoda kamczacka, jeżyna. Czym chłodniejsze noce tym silniejsze wybarwienie owoców. Czym ciemniejszy owoc, tym ma więcej antocyjanów. Najwięcej jest ich w owocach, które zbieramy w drugiej części sezonu. To dlatego o porzeczce i aronii mówi się „czarne złoto”.

Plantatorzy chcieli zapewnić dostęp do zdrowych i atrakcyjnych sensorycznie produktów z aronii przez cały rok. To się udało po latach badań. Badania zapoczątkował prof. dr hab. Jan Oszmiański w Katedrze Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych, Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Były kontynuowane w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach.

 – Odnosimy sukces nie tylko wśród polskich konsumentów, walory aronii są też coraz lepiej znane na świecie. Świat poszukuje antyoksydantów, a my możemy swobodnie konkurować z owocami cytrusowymi. Takich walorów prozdrowotnych nie osiąga żaden owoc południa, ani północy. Superowoce są u nas! Musimy uwierzyć, że Polska żywność i polskie owoce, w tym klimacie wyprodukowane, są praktycznie najlepsze na świecie. Każdy mam nadzieję dojdzie do tego swoją drogą, a aktualna sytuacja przyśpiesza tylko tak potrzebną refleksję – dodaje Piotr Nowak, plantator aronii, członek władz Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska”.

Stosowanie superowoców w diecie i w produkcji żywności ma wpływ na kondycję oraz prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny organizmu. Jakość żywności jest jednym z ważniejszych czynników utrzymania zdrowia i odporności.

Branża dąży do tego żeby bogate w antocyjany polskie superowoce stały się elementem codziennej diety Polaków. Dotyczy to przetworów truskawki, malin, borówki, czarnej porzeczki, jagody kamczackiej, świdośliwy, jeżyny, agrestu i aronii. Owoców o dużej wartości odżywczej, smakowej i leczniczej.

Sukces, który ma wielu ojców

 – Sukcesem jest konsumpcja owoców jagodowych w tej chwili. Nawet w okresie zimowym czy wczesnowiosennym istnieje zapotrzebowanie na owoce, takie, jak borówka, porzeczka, truskawka, malina. Co prawda w większości pochodzą z importu, ale konsumenci poszukują tego produktu. Promujemy soki, dżemy i mrożonki. Mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma. Będziemy go wspomagać – komentuje Piotr Nowak z Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska”.

Kiedy i jak posadzić krzewy aronii w ogródku?

Najlepiej jest to zrobić późną jesienią lub wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji. Dla celów uprawy hobbystycznej, kilku krzewów, warto  sięgnąć po sadzonki doniczkowane. Nabyć można je w centrach ogrodniczych. Plonem cieszyć się można już w roku posadzenia rośliny.

ZOBACZ TAKŻE:

Te niezwykłe owoce są antidotum na wiele chorób

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce!”.