Dostałeś sms o tym, że odłączą Ci energię elektryczną? W nic nie klikaj!

Ruszyła kampania smsowa, w której oszuści informują o odłączeniu energii elektrycznej, gdy nie ureguluje się płatności. CyberRescue ostrzega – To próba kradzieży pieniędzy z Twojego konta. 

To znany atak, w którym cyberprzestępcy chcą wyłudzić od nas pieniądze. W wiadomości znajduje się link, który przenosi do fałszywej strony płatności. Jeżeli podasz tam swoje dane logowania do banku, możesz stracić wszystkie oszczędności.

Prawie zapłaciłam!

Wiadomość otrzymała również Malwina, która skontaktowała się z nami przez Facebooka. Od razu chciała opłacić rachunek, gdyż obawiała się, że odłączą jej prąd.

– Zazwyczaj opłaty wykonuje mój mąż, ale akurat dziś jest poza zasięgiem, więc nie mogłam do niego zadzwonić i zapytać czy faktycznie nie zapomniał zapłacić rachunków. Napisałam więc do specjalistów CyberRescue. Wytłumaczyli mi, że to oszustwo. Specjalnie w SMSie była data 18.09, żebym szybko zareagowała  – tłumaczy kobieta.

To oszustwo będzie się powtarzało. 

Pomyśl, zanim klikniesz i zaczniesz wpisywać swoje dane na stronie!

Cyberprzestępcy opracowali perfekcyjnie, krótkie treści SMS, które skłaniają odbiorców do wykonania określonych działań, czyli kliknięcia w link i podania danych. 

Oszuści niemal zawsze stosują te 3 punkty w takich wiadomościach:

  1. Presja czasu – “Na dzień 18.09 …”

  2. Groźba – “zaplanowano odłączenie energii elektrycznej”

  3. Link 

 Czytając taką wiadomość w odbiorcy natychmiast budzi się strach przed konsekwencjami niewykonania działań, o które jest proszona.

– Jeżeli otrzymasz taką lub podobną wiadomość SMS gdzie na końcu jest link, możesz śmiało ją zignorować, a odbiorcę zablokuj – mówi Karolina Wrońska z CyberRescue.

ZOBACZ TAKŻE:

Dostałeś smsa od DPD o błędnym adresie przesyłki? Uważaj!

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl