“Niemożliwa wieprzowina” – jak smakuje i czy jest zdrowsza?

„Niemożliwa wieprzowina” wyprodukowana jest wyłącznie z roślinnych składników, a smakiem, zapachem, wyglądem i konsystencją  jest nieodróżnialna od tej pochodzącej od świń. Podstawowym składnikiem jest soja, a jako tłuszcz wykorzystane zostały olej kokosowy i słonecznikowy. Kluczowym elementem, który sprawia, że te roślinne produkty zaczynają smakować jak mięso są cząstki hemu, inaczej żelazoporfiryny, obecne w hemoglobinie.

Po wegańskim „niemożliwym burgerze”, o którym pisaliśmy w zeszłym roku, przyszła kolej na „niemożliwą wieprzowinę”.  Na targach CES 2020 w Las Vegas firma Impossible Food zaprezentowała kolejny swój produkt  Impossible Pork  (niemożliwa wieprzowina). 

Na targach CES prezentowane są produkty będące nowinkami technologicznymi. W tym roku najwięcej uwagi przyciągnęło koncepcyjne auto przyszłości firmy Mereces-Benz, elektryczne auto Sony, leciutki laptop firmy Dynabook i mikrofalówka, na której można obejrzeć Netflixa. Wśród tych elektronicznych nowinek znalazł się również produkt z branży spożywczej – właśnie był to Impossible Pork. W czasie targów reporterzy CNet, amerykańskiej strony internetowej, na której umieszczane są recenzje produktów z dziedziny technologii, mieli możliwość uczestniczenia w przyrządzaniu i degustacji potraw z „roślinnej wieprzowiny”. W ich opinii zarówno kanapki jak i pierogi smakowały doskonale.

„Niemożliwa wieprzowina” wyprodukowana jest wyłącznie z roślinnych składników, a smakiem, zapachem, wyglądem i konsystencją  jest nieodróżnialna od tej pochodzącej od świń. Podstawowym składnikiem jest soja, a jako tłuszcz wykorzystane zostały olej kokosowy i słonecznikowy. Kluczowym elementem, który sprawia, że te roślinne produkty zaczynają smakować jak mięso są cząstki hemu, inaczej żelazoporfiryny, obecne w hemoglobinie. To ona w czasie gotowania czy pieczenia nadaje specyficzny mięsny smak potrawie. Dzięki opracowaniu przez Impossible Food metody uzyskiwanie cząstek hem z leghemaglobiny  obecnej w soi, udało się stworzyć roślinne namiastki mięsa.

A jak od strony zdrowotnej wygląda porównanie roślinnej wieprzowiny z tą pochodzącą od zwierząt (dane dla 100g)?

 

Impossible Pork

Wieprzowina zwierzęca – dane uśrednione, bo zależą od kawałka mięsa

Kalorie

220

320

Cholesterol

0 mg

86 mg

Tłuszcz

18 g

32 g

Proteiny

16 mg

17 mg

Żelazo

2,7 mg

1 mg

Sód

420 mg

80 mg

Jak widać jedynym elementem, w którym „niemożliwa wieprzowina” wypada gorzej od zwierzęcej jest zawartość sodu.

„Niemożliwy burger” – poprzedni produkt firmy Impossible Food  cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie można go kupić w USA w tysiącach punktów sprzedaży (przede wszystkim w sieci King Burger),  jednak większość jego konsumentów je również mięso. Do zrealizowania idei, by dzięki produktom Impossible Food zmniejszyć hodowlę zwierząt i dzięki temu ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, jest jeszcze daleko.  Obiecujące rezultaty może przynieść wprowadzenie Impossible Pork na rynek azjatycki, bo ponad połowa światowej konsumpcji wieprzowiny przypada na Chiny. Być może Amerykę podbije „niemożliwy bekon”, a jajko na nim usmażone zastąpi tradycyjny egg and bacon. „Niemożliwy bekon” i „niemożliwą kiełbasę” planuje wprowadzić wkrótce na rynek Impossible Food.

A czy Polaków udałoby się nakłonić do dodania do bigosu „niemożliwej kiełbaski”, a na niedzielny obiad podania „niemożliwego schabowego”?

Antonina Zalewska

“Niemożliwy burger” jedzeniem przyszłości?

Fot. ma charakter poglądowy Impossible_Foods

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl